Węgiel drzewny to jedno z dwóch najbardziej popularnych paliw wykorzystywanych do grilla. Od początków XX wieku węgiel pozyskiwało się w procesie wypalania w specjalnych stosach, które obsypywało się szczelnie ziemią lub okładało darniną nazywane mielerzami. Obecnie węgiel drzewny produkuje się z wykorzystaniem stalowych pieców typu retorty. Zwęglanie drewna odbywa się w nich bez dostępu powietrza. Bardzo dobrym surowcem do produkcji węgla drzewnego jest twarde drewno liściaste takie jak buk, dąb czy grab. Po przejściu procesu wypalania w stalowych retortach węgiel drzewny przesiewa się do odpowiedniej frakcji następnie pakuje w dedykowane im opakowania.

 

 

Jak powstaje brykiet?

Pierwszym etapem produkcji brykietu jest tak naprawdę produkcja węgla drzewnego, ponieważ to odsiew węgla drzewnego fachowo nazywany miał z węgla drzewnego wykorzystuje się do produkcji brykietu. Brykiet powstaje w procesie sprasowania masy z miału węgla drzewnego, lepiszu ekologicznego i wody. Tak powstały brykiet wymaga jeszcze suszenia w specjalistycznych suszarniach.

 

Brykiet a węgiel, różnice w spalaniu

Węgiel drzewny i brykiet do grilla to powszechnie używane produkty do grillowania. Istnieją między nimi różnice zarówno w fakturze jak i procesie spalania.

Węgiel drzewny daje rozpalić się stosunkowo szybko i charakteryzuje się krótkim czasem spalania. Brykiet natomiast, ze względu na swoją gęstość, rozpala się trudniej, jednak jego czas spalania jest o wiele dłuższy. Niepodważalnym faktem jest to, że zarówno na brykiecie jak i na węglu drzewnym idealnie ugrliluje się każde potrawy, na które ma się ochotę. Wymagając wyższej temperatury warto wybrać brykiet, ze względu na jego możliwości, natomiast węgiel drzewny idealnie sprawdzi się podczas każdego grillowania. Ważne jest, by korzystać z produktów ekologicznych, które zapewnią idealne warunki do grillowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

Jak grillować zdrowo?

Grillować można zdrowo! To prawda! Przede wszystkim trzeba zacząć od odpowiedniego paliwa na grilla. Najpopularniejsze z nich to oczywiście węgiel drzewny oraz brykiet. Koniecznie trzeba korzystać z produktów dostarczanych przez sprawdzonych producentów. Nie bez znaczenia jest także podpałka do grilla, bez której rozpalanie grilla może stać się prawdziwym koszmarem. Należy pamiętać, by wybrane podpałki nie posiadały niebezpiecznych dla człowieka substancji. Muszą one być przeznaczone wyłącznie do stosowania na grillu. Używanie nafty, benzyny czy innych ciekłych podpałek to nie tylko zagrożenie pożarem, poparzeniem, ale także substancjami rakotwórczymi. Nie należy również używać do rozpalania grilla żadnych kolorowych gazet, płyt drewnianych, czy innych surowców, które mogą posiadać w sobie szkodliwe i bardzo niebezpieczne związki chemiczne uwalniane podczas spalania. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest użycie odpowiedniej rozpałki do grilla. Ekologiczne podpałki do grilla dostarcza również firma  POL-DREW  (pol-drew.com.pl).

Często zdarza się, że potrzebny ogień lub żar przygasa. Wtedy też idealnym rozwiązaniem jest dmuchawa do grilla. Należy unikać samodzielnego dmuchania na węgle, gdyż naraża się wtedy organizm na wdychanie powietrza pełnego dymu, co może być także bardzo szkodliwe.

Uwagę zwrócić trzeba również na roztopiony tłuszcz skapujący na węgiel lub brykiet. Spalanie tego tłuszczu wytwarza szkodliwe związki chemiczne. Dlatego też dbałość o czystość paleniska jest bardzo ważna.

Właściwie przygotowane palenisko, ekologiczny brykiet do grilla lub węgiel do grilla oraz bezpieczna podpałka to elementy, bez których zdrowe grillowanie odbyć się nie może. Dalsze sprawy, to wybór potraw, ale to  już indywidualna  kwestia gustu i smaku.